انستیتو تحقیقات ماهیان

پیشتازی حسن روحانی در نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری + نمودار

۲ شهریور ۱۳۹۶

وفا دانلود – علی اصغر احمدی صبح شنبه با حضور در جمع خبرنگاران افزود: براساس آمار اولیه اعلام شده از مجموع ۲۵ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۷۲۹ آرای ماخوذه، ۲۵ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۳۱۰ رای صحیح است.

وی تصریح کرد: براین اساس حسن روحانی ۱۴ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۸۴۸ رای، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی ۱۰ میلیون ۱۲۵ هزار و ۸۵۵ رای، سیدمصطفی آقامیرسلیم ۲۹۷ هزار و ۲۷۶ رای و مصطفی هاشمی طبا ۱۳۹ هزار و ۳۳۱ رای را کسب کرده اند.

رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که حدود ۴۰ میلیون پای صندوق های رای حضور یافتند که از نظر ما این ۴۰ میلیون رای خوانده شده و سایر صندوق ها نیز تا پایان امروز شمارش خواهند شد.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین گفت: مردم ایران برای تعیین حق سرنوشت خودشان با آزادی بالا تمام برنامه تبلیغاتی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره ای مجلس را پشت سر گذاشتند و با حضور بی نظیر خود در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ حماسه بزرگی را خلق کردند. 

احمدی افزود: مردم ایران در کنار هم و در تضارب آرا و افکار در فضای امن،آرام و پرشور و نشاط بالغ بر ۴۰ میلیون نفر در پای صندوق های اخذ رای حاضر شدند که البته آمار نهایی را امروز با نتیجه نهایی بعد از تایید هیات اجرائی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری به ملت بزرگ ایران تقدیم خواهیم کرد. 

وی ضمن تشکر از نصایح و هدایت های رهبر معظم انقلاب که همیشه چراغ راه ملت بودند، همچنین از مراجع عظام تقلید، احزاب، نامزدهای انتخابات، ستادهای و طرفداران نامزدها، رسانه ها، هیات های اجرائی و نظارت و مجموعه عواملی که در پای صندوق رای بودند و نیروهایی که در امنیت ایام برگزاری انتخابات وزارت کشور را همراهی کردند ، قدردانی کرد. 

رئیس ستاد انتخابات کشور یادآور شد: این نتایج براساس تطبیق آماری است که از شعب به بخشداری ها و فرمانداری ها ارسال شد و برای جلوگیری از اشتباه باید با گزارش های ناظرین شورای نگهبان تطبیق می دادیم. 

رئیس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: آرایی که وارد صندوق شدند تا سقف ۴۰ میلیون شمارش شده و سایر شعب در حال تطبیق است و نتیجه نهایی را به استحضار ملت ایران می رسانیم. 

احمدی همچنین از صبر و تحمل مردم عزیز که ساعت ها در صف و در مقابل صندوق های اخذ رای خود را قرار دادند، تشکر کرد و گفت: دلیل اصلی این ازدحام دو انتخابات بزرگ بود حتی بعضی از عزیزان ساعت ها از شب گذشته پشت شعب قرار گرفتند اما متن قانون می گوید ساعت ۲۴ پایان انتخابات است و از آنجا باید مُر قانون رعایت شود از اینکه نتوانستیم آرا را اخذ کنیم، عذرخواهی می کنم. 

وی ادامه داد: امیدواریم تا بعد از ظهر امروز یا زودتر نتیجه نهایی را اعلام می کنیم. 

مردم ایران روز جمعه با حضور در پای صندوق های رای در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شهر و روستا و اولین دوره انتخابات میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کردند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در سال ۹۲ موفق به کسب ۱۸ میلیون و ۶۱۳ هزار و ۶۲۹ رأی شد و به عنوان یازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

در این دوره از انتخابات ۳۶ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۱۵۶ نفر پای صندوق های رای رفتند که مشارکتی ۷۲٫۷ درصدی را شاهد بودیم.

روحانی 14 میلیون/ رئیسی 10 میلیون