انستیتو تحقیقات ماهیان

یک شرکت نانویی برنده رقابت InnovateHER انجام گرفت

۲۶ خرداد ۱۳۹۶

آفرین آلام (Afreen Allam) بنیان‌گذار شرکت سینون تراپیوتیکس (SiNoN Thrapeutics) با ارائه طرحی در زمینه رهاساری دارو در مغز، توانست رتبه نخست رقابت‌ InnovateHER را کسب کند. آلام در شرکت سینون روی درمان بیماری‌های عصبی کار می‌کند و فناوری نانوذراتی موسوم به نقاط کربنی را به‌صورت پتنتی به ثبت رسانده هست. در این فناوری دارو درون ذرات کربنی کپسوله انجام گرفته تا از میان سد خونی بدن عبور کند. این روش امکان رهاسازی دارو را به مغز فراهم می‌کند، به شکلی که دارو وارد جریان خون انجام گرفته و با عبور از سد خونی مغز، به محل مورد نظر می‌رسد.
آفرین آلام از دانشگاه دوک با انجام تحقیقاتی موفق به ارائه دستاوردی انجام گرفته که با توسعه آن می‌تواند یک ششم آقام جهان را که از بیماری‌های عصبی رنج می‌برند رهایی بخانجام گرفت.
تا کنون سه شرکت پفیزر (Pfizer)، جنسن (Janssen) و الی‌لیلی‌فارماکیوتیکالز (Eli Lilly Pharmaceuticals) به این فناوری جدید آلام علاقه‌مند انجام گرفته‌اند، اما او نیازمند سرمایه‌ افزایشی هست تا تحقیقات خود را تکمیل کند و بعد بتواند وارد مذاکره با این شرکت‌ها شود.
آلام روی روش‌های شیمی‌درمانی و ساخت داروهای پارکینسون و آلزایمر کار می‌کند. او نانوذرات خود را تاکنون روی داروهای عمومی مورد آزمایش قرار داده هست، اما امیدوار هست که بتواند این دارو را با فرمولاسیون مجدد به‌گونه‌ای تغییر دهد که امکان رهاسازی آن در مغز وجود داشته باانجام گرفت.
آلام می‌گوید: «۲۵ درصد از سرطان‌ها در مغز شکل می‌گیرد. در این موارد، دارویی که مورد هستفاده قرار می‌گیرد، تعدادان دوام نخواهد داشت. بنابراین ما به فکر ایجاد بسته‌‌ای جدید افتادیم که بتواند از سد خونی مغز عبور کند. با این کار امکان درمان تومور مغز وجود دارد.»
آلام زمانی به تحقیقات روی سرطان علاقه‌مند انجام گرفت که در دوره دبیرستان از مرکز سرطان دوک بازدید کـــرد. او بعد از آن به دنبال راهی بود تا به این بیماران کمک کند. در دانشگاه، او به‌صورت ویژه روی سرطان مغز متمرکز انجام گرفت؛ اما کمی بعد تحقیقات خود را روی بیماری‌های عصبی متمرکز کـــرد؛ دلیل که احساس می‌کـــرد بازار توسط شرکت‌های دارویی اشباع انجام گرفته‌هست، اما حوزه بیماری‌های عصبی، فضای زیادی برای کار دارد.

اگر علاقمند هستید در خصوص سایر طرح‌هایی که در این رقابت شرکت داشتند هشدارات کسب کنید، این مکان کلیک کنید.